Czym zajmuje się nanotechnologia?

Czym zajmuje się nanotechnologia?

Nanotechnologia to nowa technologia, która ma potencjał do zastosowania w szerokiej gamie produktów regulowanych przez FDA, w tym w produktach medycznych, żywności i kosmetykach. Nanomateriały, opracowane przy użyciu nanotechnologii, są mierzone w nanometrach – równych około jednej miliardowej metra – tak małych, że nie można ich zobaczyć za pomocą zwykłego mikroskopu. Te nanomateriały mogą mieć inne właściwości chemiczne, fizyczne lub biologiczne niż ich konwencjonalne odpowiedniki stosowane w wielu produktach regulowanych przez FDA.

Czym zajmuje się nanotechnologia?

Żyjemy w skali metrów i kilometrów (tysięcy metrów), więc trudno nam sobie wyobrazić świat, który jest zbyt mały, aby go zobaczyć. Prawdopodobnie oglądałeś niesamowite zdjęcia w książkach naukowych takich rzeczy jak roztocza i muchy sfotografowane mikroskopami elektronowymi. Te potężne instrumenty naukowe tworzą obrazy mikroskopijne, co oznacza w skali milionowych części metra szerokości. Nasze życie ma jakiś sens w skali metrów, ale nie da się myśleć o zwykłej, codziennej egzystencji w skali 1000 razy mniejszej niż oko muchy. Nie możemy myśleć o problemach takich jak AIDS, ubóstwo na świecie czy globalne ocieplenie, ponieważ tracą one wszelkie znaczenie w nanoskali. Jednak nanoskala – świat, w którym atomy, cząsteczki (atomy połączone ze sobą), białka i komórki rządzą grzędą – jest miejscem, w którym nauka i technologia zyskują zupełnie nowe znaczenie. Przybliżając nanoskalę, możemy dowiedzieć się, jak działają niektóre z zagadkowych rzeczy w naszym świecie, obserwując, jak atomy i cząsteczki je wywołują. Prawdopodobnie widzieliście tę sztuczkę, jaką programy telewizyjne robią ze zdjęciami satelitarnymi, gdzie zaczynają się od zdjęcia zielonej i niebieskiej Ziemi i powiększają się naprawdę szybko, w coraz większej skali, aż nagle patrzysz na czyjś ogród.

O tym warto pamiętać!

FDA od dawna spotyka się z kombinacją obietnicy, ryzyka i niepewności, która towarzyszy nowym technologiom. Nanotechnologia nie jest pod tym względem wyjątkowa. Same zmiany w właściwościach biologicznych, chemicznych i innych, które mogą sprawić, że zastosowania nanotechnologii będą tak ekscytujące, mogą również zasługiwać na zbadanie w celu określenia jakiegokolwiek wpływu na bezpieczeństwo produktu, skuteczność lub inne cechy.  Zrozumienie nanotechnologii pozostaje najwyższym priorytetem FDA. FDA monitoruje rozwijającą się naukę i ma solidny program badawczy, aby pomóc w ocenie bezpieczeństwa i skuteczności produktów wykorzystujących nanotechnologię. FDA utrzymuje politykę regulacyjną skoncentrowaną na produktach i opartą na nauce, aby odpowiednio regulować produkty wykorzystujące tę nową technologię. Normy prawne różnią się w zależności od kategorii produktów regulowanych przez FDA. FDA będzie regulować produkty nanotechnologiczne w ramach istniejących organów ustawowych, zgodnie ze szczegółowymi normami prawnymi mającymi zastosowanie do każdego rodzaju produktu podlegającego jej jurysdykcji

intro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *