Domy przyszłości

Domy przyszłości

Widocznym w ostatnich czasach zjawiskiem jest ogromny postęp architektoniczny i techniczny. Jest to zauważalne w budownictwie na całym świecie, a przykładem są coraz częściej powstające budowle typu “smart home”, co dokładnie oznacza dom inteligentny.

Czym się charakteryzują takie budynki?

Czesto na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się wśród innych domów, ale to co sprawia, że są jedyne w swoim rodzaju, to fakt, że są praktycznie całkowicie załtomatyzowanie. Większością, jeśli nie wszystkimi urządzeniami można kierować z telefonu. Bardzo popularną i wygodną funkcją stało się sterowanie oświetleniem w domu, które nie polega tylko na włączaniu i wyłączaniu świateł, ale też ustawianiu natężenia, kolorów, a także często podnoszeniu i opuszczaniu rolet. A to wszystko za pomocą jednej aplikacji w smartfonie.

Pomijając funkcje takie jak sterowanie bramą, czy videodomofonem, które spotyka się teraz niemal w każdym domu, i które bardzo się rozpowszechniły, budynki inteligentne mogą przygotować kawę, albo zacząć nalewac wodę do wanny, nawet kiedy nikogo nie ma w środku. Są to niezwykle wygodne możliwości, gdyż na przykład wracając do domu wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a obiad, który czeka w piekarniku zaczyna się podgrzewać, więc z momentem powrotu jest już ciepły, albo nieoczekiwani goście informują, że za kilka minut wpadną na kawę, można włączyć odkurzacz, ktory jeździ po ustalonej wczensiej trasie, a w tym czasie zrobić szybkie zakupy, albo przygotować jakieś przekąski. Widać, że poza wygodą, tego typu ulepszenia mogą pomóc zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Wszystkie urządzenia domowe tworzą swego rodzaju ekosystem, są ze sobą połączone i kompatybilne. Poza już wymienionymi możliwościami, czyli: sterowanie światłem, bramą, videodomofonem, ekspresem do kawy czy odkurzaczem, istnieją również inne funkcje, takie jak: automatyczne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, fotowoltaiką, alarmem, rekuperacją, drzwiami, roletami, podlewaniem roślin, telewizorem, muzyką, a nawet pozwalają poznać jakość, czy wilgotność powietrza.

Jakie korzyści płyną z posiadania inteligentnego domu?

Przede wszystkim ogromnym plusem jest wygoda i łatwość w obsłudze, dzięki możliwości sterowania wszystkim z telefonu, ale też ważne jest bezpieczeństwo, które zapewniają nowoczesne alarmy, czujniki i monitoring. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy, jednorazowa inwestycja w inteligentny dom, to inwestycja w przyszłość, na całe życie, gdyż potem chociażby przez możliwość samodzielnej produkcji prądu, miesięczne wydatki są mniejsze. Oczywiście nie jest to spełnienie marzeń wszystkich ludzi, ale z czasem wszystkie te funkcje będą się robić coraz bardziej popularne.

intro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *