Jaki dysk SSD wybrać?

Jaki dysk SSD wybrać?

Twardy dysk jest jednym z ważniejszych elementów komputera. To na nim zostaje zainstalowany system operacyjny, również tu są przechowywane wszystkie pliku użytkowników. Przez lata podstawowym rodzaje dysku twardego był dysk HDD, z ruchomą głowicą i obracającymi się talerzami. Z uwagi na skomplikowany mechanizm działania i występujące wewnątrz ruchome elementy, dyski HDD często się psuły. W praktyce oznaczało to wysokie ryzyko utraty danych, zgromadzonych na dysku. Aby tego uniknąć konieczne stawało się wykonywanie kopii bezpieczeństwa – oczywiście również na dyskach HDD. Przełom nastąpił ok. 10 lat temu, kiedy na rynku pojawiły się nowoczesne dyski SSD.

Czym różni się dysk SSD od HDD?

Podstawowa różnica pomiędzy oboma rodzajami dysków polega na sposobie ich działania. Dyski HDD mają duże rozmiary i posiadają obracające się talerze oraz ruchoma głowicę. Dyski SSD mają wielokrotnie mniejsze rozmiary, a zamiast talerzy i głowicy znajduje się w nich układ scalony, podobny do tego, który znajdziemy w pendrive. Dzięki zastosowaniu takiej technologii działania dyski SSD pracują wyraźnie szybciej niż dyski HDD. Ich praca jest również o wiele cichsza, nie nagrzewają się i mają mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Istotne jest również to, że brak ruchomych elementów sprawia że trwałość takiego dysku jest znacznie większa niż dysku SSD.

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk SSD

Jeżeli chcesz wymienić stary dysk HDD na nowy SSD, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Pierwsza z nich to pojemność dysku. Niezbędne minimum to 256 GB. Jeśli jednak posiadasz dużą ilość plików w archiwum, możesz wybrać dysk 500 GB. Alternatywą jest posiadanie dwóch dysków: SSD, na którym mamy zainstalowany system oraz HDD do przechowywania kopii plików. Kolejny istotny parametr to szybkość odczytu i zapisu danych. Parametry te definiują szybkość pracy dysku, która bezpośrednio przekłada się na twój komfort działania i pracy. Markowy, niezawodny dysk SSD może kosztować od 400 złotych w górę, inwestycja w jego zakup na pewno okaże się jednym z trafniejszych wydatków. Chcesz mieć taki dysk, ale skarbonka świeci pustkami? Pożyczka pozabankowa to alternatywa, z której możesz skorzystać by zdobyć pieniądze na nowych dysk SSD.

intro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *