Jaki kabel antenowy wybrać ?

Jaki kabel antenowy wybrać ?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną instalację RTV bez kabli antenowych. Mało tego kable antenowe się często również w układach łączących anteny sygnału internetowego z odpowiednio zaprojektowanymi routerami. Jak zatem widać, jest to niezbędny element dzisiejszych sieci transmisyjnych. I właśnie dlatego warto zwracać uwagę na jego parametry.

Wskazówki dotyczące zakupu kabla antenowego

Nabycie kabla antenowego jest bardzo proste. Wystarczy pójść do marketu, wybrać odpowiedni model i… gotowe. Niestety, takie nonszalanckie podejście do tej inwestycji może przynieść opłakane skutki. Dotyczy to zwłaszcza instalacji DVB-T, które są bardzo podatne nie tylko na zakłócenia, ale też na wzrost rezystancji w obrębie kabla. Poza tym zakup kabla z niższej półki cenowej będzie się też wiązał ze zwiększonym ryzykiem jego podatności na działanie wilgoci. Bądź co bądź – kabel antenowy “wystawiony” na zewnątrz, musi być odporny na jej bezpośrednie oddziaływanie, gdyż w przeciwnym razie czeka nas co jakiś czas kolejna kontrola połączeń antenowych.

Parametry – na co zwrócić uwagę?

1. Tłumienność – parametr ten określa zdolność kabla do przesyłania sygnału z uwzględnieniem jego długości. Większość producentów kabli koncentrycznych podaje wskaźnik tłumienności, który jest obliczany na odległość 100 metrów. Im więc tłumienie będzie niższe, tym lepszej jakości kabel. Dzięki temu jakość sygnału na wejściu do telewizora, routera bądź tunera DVB-T będzie jak najwyższa, co oczywiście przełoży się na brak zakłóceń. Przyjmuje się, że tłumienność takiego kabla powinna być niższa niż 21 dB.

2. Stan izolacji zewnętrznej – badanie jakości izolacji (płaszcza) kabla koncentrycznego to bardzo ważna czynność, którą klient koniecznie powinien przy zakupie wykonać. Izolacja jest wykonana najczęściej z PVC lub PE i pod żadnym pozorem nie może być luźna.

3. Rdzeń i jego rodzaj – zaleca się, aby grubość rdzenia, czyli żyły środkowej nie była mniejsza niż 1 mm. Najlepsze kable koncentryczne mają rdzeń wykonany z miedzi. Alternatywą dla nich są kable z rdzeniem wyprodukowanym ze stali miedziowanej. Niestety, są one co prawda tańsze, ale i bardziej wrażliwe na działanie wilgoci.

4. Oplot – powinien składać się z jak największej liczby drucików. Zaleca się również, aby były one jak najgęściej ułożone wokół kabla. Minimalna grubość warstwy oplotu to 0.16 mm.

Na koniec warto przy wyborze kabla zwrócić uwagę na jego długość, gdyż jeśli będzie ona zbyt mała, kabel stanie się zbyt podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto też zdecydować się na zakup kabla z już obrobioną końcówką, gdyż jego montaż będzie dużo łatwiejszy. 

intro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *